fbpx
Një grua ka mbetur e habitur kur është kthyer nga tregu, pasi ka parë që fruti i saj i preferuar nuk ishte siç ajo mendonte. Gruaja pasi ka mbërritur në shtëpi, ka prerë shalqirin, por ka mbetur e befasuar ku...
Veza është një ndër ushqimet më të përdorura. Një studim ka hedhur dritë mbi problemet që sjell konsumimi i vezës. Njerëzit që hanë tre ose katër vezë në ditë kanë një rrezik më të lartë për tu prekur si nga...
Çaji më i shëndetshëm për ju është ai që dëshironi ta pini çdo ditë. Ky përkufizim është më së shumti i shprehur në Perëndim, për ata çaji më i shëndetshëm është çaji i zi. Mbi 90 përqind e çajit të shitur...
A është kobe beef ((mishi famshëm i viçit i trajtuar gjatë jetës së tij me muzikë, birrë e masazhe) lloji i mishit të viçit më i mirë në botë? Raca e viçit Kobe është një racë japoneze, që nuk...

Torte me krem

3 vezë 1 gotë sheqer 1 filxhan ujë 1 filxhan vaj 1 gotë nisheste 1 gotë miell 1 vanilje 1 Pluhur pjekje TORTËN PËR TA LAGUR 1 gotë qumësht   Fillimishtë sheqerin dhe vezën e rrahni në një enë, ia shtoni përbërësit e tjerë. Enën e pjekjës e lyeni me vaj...
Ky kek pa miell dhe sheqer u bë ‘hit botëror’ në një kohë shumë të shkurtër. Përgatitet me pak përbërës dhe në vetëm pak minuta. Receta vjen nga Amerika Jugore. Provojeni edhe ju shijen e tij të mrekullueshme! Përbërësit: 4 vezë ...
Qulli nga drithi i tërshërës është i shkëlqyeshëm për përshpejtim të metabolizmit dhe kontroll të tepricës së kilogramëve. Përbërësit: ▪ 6 lugë kokrra tërshëre të bluar trashë, ▪ 500 ml qumësht orizi, ▪ 3 banane të pjekura, ▪ 100 g arra të bluara apo...
Përbërësit: * 225 g çokollatë të zezë, * 6 vezë, * kripë sa mund të kapet me një gisht, * 125 g gjalpë, * 500 g pure të ngrirë gështenje, * 2 lugë rum Për shtojcë: * 100 g çokollatë të zezë, * 250 g mililitra ajkë për...
Përbërësit: • 2 gota miell, • 1 gotë kaçkavall të grirë, • 150 gr. proshutë, • 1 gotë jogurt, • 1 lugë e vogël sodë bikarboni, • 1 lugë e vogël kripë, • 1 lugë e vogël sheqer, • vaj, sipas nevojës. Përgatitja: E hedhim miellin, jogurtin, kripën, sheqerin...

Petullat e nënës

Të gjithë e kujtojmë me nostalgji kohën e fëmijërisë. Kujtojmë sidomos mëngjeset e të dielave, kur shtëpia mbushej me aromën e petullave që piqte nëna në kuzhinë. Kjo recetë do t’ua kujtojë ato kohëra…. Me Shije! Udhëzimet Hapi 1 Tharmie bukës e...