Edhe QKUK shpreh gatishmërinë për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues. Drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Basri Sejdiu ka njoftuar se janë në gatishmëri të plotë për të ofruar ndihmë për të prekurit pas tërmeteve që...
Nuk gjen qetësi qarku i Durrësit. Në harkun kohor të pak minutave janë shënuar edhe dy lëkundje të tjera me magnitudë 31.1 dhe 3.4 të shkallës rihter me epiqendër Durrësin, aty ku lëkundja e fuqishme e mëngjesit shkattoi shumë...
Një 23 vjeçar është shpëtuar i gjallë nga rrënojat e hotelit “Blu Mare” në Durrës, në lagjen 13 në zonën e Plazhit. Fax News raporton nga terreni se 23-vjeçari punonte kamarier në hotel ndërkohë që pasi është shpëtuar i gjallë...
Dy vëllezër kosovarë gjenden ende nën rrënojat e ndërtesave të rrëzuara nga tërmeti në Shqipëri. Dy qytetarë të Kosovës nga Gjilani gjenden akoma nën rrënoja afër hotelit “Lubjana” në Durrës pas tërmetit që goditi Shqipërinë mëngjesin e sotëm. Ndërsa edhe shumë...
Një qytetar nga Istogu i ka dërguar 100 euro ndihmë financiare familjeve të prekur nga tërmeti në Shqipëri, mirëpo është shprehur i habitur për përqindjen e lartë të provizionit që ia ka marrë “Raiffeisen Bank” në Kosovë, raporton portali...
Djali 17-vjeçar ka arritur që të dalë shëndoshë nga gërmadhat. Mirëpo, sapo është nxjerrë nga aty mësohet se ai ka kërkuar nënën e tij. Prej afro 40 minutash autoritetet përkatëse kanë punuar me shumë kujdes duke e nxjerrë të gjallë...
Deri tani, nga ajo që është konfirmuar, nga plagët e marra kanë vdekur 15 persona. Dëme të mëdha ka pësuar edhe zonë e plazhit në Durrës, aty ku janë disa hotele të cilat janë rrënuar tërësisht. Lajmi.net ka siguruar një video...
Ekipi kosovar i zjarrfikësve ka nxjerr të gjallë 17-vjeçarin, Ramë Lala nga rrënojat në qytetin e Durrësit. Derisa tre anëtarë tjerë të familjes së tij janë nxjerr të vdekur nga rrënojat e shtëpisë së tij.17-vjecari është futur në ambulant për...
Ekipi kosovar i zjarrfikësve ka nxjerr të gjallë 17-vjeçarin, Ramë Lala nga rrënojat në qytetin e Durrësit. Derisa tre anëtarë tjerë të familjes së tij janë nxjerr të vdekur nga rrënojat e shtëpisë së tij. 17-vjecari është futur në ambulant për...
Shqipëria para pak çastesh është goditur edhe nga një tërmet tjetër. Kësaj radhe dridhjet më të mëdha janë dëgjuar në Tiranë, teksa epiqendra sërish ishte në qytetin e Durrësit. 5.1 ballë ku epiqendër kishte Durrësin.Ky është njëri nga dhjetëra tërmetet...